REKLAM ALANI
3 Boyutlu Bismillâhirrahmânirrahîm Lafzı İçeren Çalışmalar

Bu sayfada 3 boyutlu Bismillâhirrahmânirrahîm lafzı içeren çalışmalar bulacaksınız. Kısaca "Besmele" olarak da isimlendirilen bu lafız "Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın adıyla başlarım" anlamına gelir. Bu sözün biz Müslümanlar için önemi büyüktür. Çünkü bütün hayırlı ve iyi işlerin başında söylenmesi Peygamberimiz Hz. Muhammed Aleyhisselam tarafından tavsiye edilmiştir. O şöyle buyurmuştur: "Bismillâhirrahmânirrahîm ile başlamayan her işin bereketi kesiktir." Yüce Kitabımız Kur'ân-ı Kerim'in surelerinin başında da besmele bulunur. Okunuşunu duymak için buraya tıklayabilirsiniz

REKLAM ALANI
Sayfadaki Bu Düğmelere Tıklayarak Şunları Yapabilirsiniz:
Beğendiğiniz eseri dostlarınıza e-kart olarak gönderebilirsiniz. Beğendiğiniz eseri 800x600 veya 1024x768 boyutlarında duvar kağıdı olarak indirebilirsiniz.

ÇİZİMLER

BİLGİ

Burada gördüğünüz "Besmele" hat yazı çeşitlerinden "Celi Talik" stilinde yazılmıştır. Yazının gövdesi altından, arka plan ise renkli ağ dokusundan yapılmış durumda. Hemen alttaki küçük resimlere tıklayarak Besmele'yi üç satır halinde yazılmış olarak benzer gövde ve arka planlar ile de görebilirsiniz:

 

Bu çalışma da yukarıdaki ile aynı stil ve gövdeye sahip. Arka plan ise kırmızı ağ dokusundan oluşturulmuş durumda. Hat levhalarında Besmele genellikle tek satır olarak yazılır. Bazen ise burada görüldüğü gibi Besmele'nin üç ana kısmı alt alta gelecek şekilde yazılır. Böylece Allah'ın (c.c.) üç ismi ağızdan çıkış sırasına göre alt alta yazılmış olur; yani: Allah, er-Rahmân, er-Rahîm. (Bazen de alttan üste doğru tersinden yazılır.) Alttaki resimlere tıklayarak bu çalışmayı farklı renkte arka planlar ile görebilirsiniz:

   

Bu çalışmada da Besmele altın bir dokuya ve mavi ağ arka plana sahip. Alttaki resimlere tıklayarak bu çalışmayı mavi renk gövdeli olarak görebilirsiniz:

 

Bu çalışmada da "Besmele" altın bir gövdeye sahip. Arka planda ise üzeri turkuaz renkle boyanmış, İslâm süsleme sanatlarına ait bir desen görüyorsunuz. Bu desene genel olarak "Şemse" adı verilir. Şems Arapça'da güneş demektir ve bu desen de ilk zamanlarda güneş şeklini andıran yuvarlak bir formda çizilmiştir, dolayısıyla ismi buradan gelmektedir. Desen 16. yüzyıldan sonra oval bir form ile de çizilmeye başlanmış ve bunlar da Şemse adı altında anılmaya devam edilmiştir. Bu desen geçmişte ve günümüzde İslâmi ilimlerle ilgili kitapların özellikle de Kur'ân-ı Kerimlerin dış-iç kapaklarının ve iç sayfalarının süslenmesinde kullanılmıştır. Ayrıca cami iç duvarlarının süslenmesinde, Türk seramiklerinde, elbise ve örtülerde de süsleme deseni olarak kullanılmıştır. Özellikle kitap süslemelerinde kullanılan "Şemse"nin ondan fazla çeşidi olup; sadece boya veya sadece yaldız, hem boya hem yaldız kullanılarak yapılanları ile gömme ve kabartma teknikleri kullanılarak yapılanları da vardır. Buraya tıklayarak tarayıcı ile alınmış değişik "Şemse" örnekleri görebilirsiniz.
Alttaki resimlere tıklayarak bu çalışmayı mavi renk gövde ve Şemse desenli beyaz arka plan ile de görebilirsiniz:

 

Bu çalışmada "Besmele" altından bir gövdeye sahip ve üç sıra halinde yazılmış durumda. Arka plan ise karma pastel renklerden oluşturulmuş.

Yine altından yapılmış bu Besmele mavi ebrulu bir arka plana sahip. Ebru, 500 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan bir Türk-İslâm sanatıdır. Bu sanat Osmanlı'dan bu yana hüsn-i hat sanatı ile birlikte usta-çırak ilişkisi içerisinde sürdürülmektedir. Basitçe anlatmak gerekirse, Ebru yapımında ışıkta solmayan, asit içermeyen ve suda erimeyen doğal boyalar kullanılır. Çeşitli alet ve teknikler kullanılarak su üzerine çeşitli desenler çizilir ve sonra bu desen kağıda geçirilir. Ebruların çeşitli türleri vardır ve ebrular yalnız başlarına tablo olarak, hüsn-i hat levhalarında arka plan veya kenar süsü olarak, kitap iç kapaklarında süs olarak kullanılırlar.
Bu çalışmayı üç sıra Besmeleler ile yapılmış olarak görmek için alttaki resimlere tıklayabilirsiniz.

 

Bu çalışma da mavi ebrulu bir arka plan ve altın gövdeli bir Besmele içeriyor. Arka plandaki ebru yukarıdakinden biraz farklı. Bu çalışmayı farklı formlarla görmek için alttaki resimlere tıklayabilirsiniz:

 

Bu çalışmada altından yapılmış Besmeleyi kırmızı ebru arka plan ile görüyorsunuz. Alttaki resimlere tıklayarak bu çalışmayı değişik formlarda "turkuaz" ve "sarı" ebrulu arka planlar ile de görebilirsiniz:

 

Burada gördüğünüz çalışma hat yazı çeşitlerinden "Divânî" stilde yazılmıştır. Dokusu altından, arka planı kırmızı ağdan yapılmıştır. Bu çalışmayı "mavi ağ arkaplan ile", "çerçeve içinde" ve "tahta doku, yeşil ağ arkaplan ile" görmek için alttaki resimlere tıklayabilirsiniz:

   

Yukarıdaki ile aynı tarzda olan bu çalışma pastel renklerle oluşturulmuş bir gövdeye ve tek renk bir arkaplana sahip. Alttaki resimlere tıklayarak bu çalışmayı "mavi granit" ve "tahta" dokularında da görebilirsiniz:

 

Burada besmeleyi üç satır halinde yazılmış olarak görüyorsunuz. Yazının dokusu tahtadandır.

Burada normal bir besmele çalışmamı görüyorsunuz. Tahtadan yapılmıştır.

Burada yukarıdaki çalışmanın değişik bir kamera açısıyla yapılmışını görüyorsunuz.Bu sayfa hakkındaki duygu ve düşüncelerinizi buraya yazarak diğer insanlarla paylaşabilirsiniz:

Bu sayfayı beğenmek ve paylaşmak isterseniz buraya tıklayınız:
Share

Facebook'taki özel sayfamızı beğenmek ve topluluğumuza katılmak için buraya tıklayınız:
- Sitemizin Bütün Bölümlerini Her Sayfada Bulunan Aşağıdaki Bağlantıları Kullanarak Gezebilirsiniz -
E-kart ve Duvar Kağıtları Site Ana Sayfası 3 Boyutlu Allah (cc) Lafızları
Çiçek Resimleri Allah'ın 99 İsmi (Esmâ'ul Hüsnâ) 3 Boyutlu Hz. Muhammed (sav) İsimleri
Manzara Fotoğrafları Klasik Hat Sergisi 1 | 2 | 3 | 4 | 3 Boyutlu Besmele Çizimleri
Dijital Motifler Sergisi 2 Boyutlu Çeşitli Çizimler 3 Boyutlu Kelime-i Tevhidler
Türk Bayrağı ve M.Akif Ersoy Eserleri İslami E-kart ve Duvar Kağıtları 3 Boyutlu Çeşitli Çizimler
40 Hadis-i Şerif Eseri Projesi - - - Gençler İçin Seçme 40 Hadis Metni
RAMAZAN ÖZEL SAYFALARIMIZ
Ramazan Özel E-Tebrik Kartları Ramazan Özel Eserleri Slayt Gösterisi İngilizce-Arapça Slayt Gösterisi
Çiçek Resimleri Sergisi: | Versiyon I | - | Versiyon II         | - |         Mobil Duvar Kağıdı Çiçek Resimleri: | Versiyon I | - | Versiyon II
Pembe Güller Kırmızı Güller Beyaz Güller Sarı Güller Karma Güller Kırmızı Laleler Beyaz Laleler Sarı-Kırmızı Lale Karma Laleler Çuha Çiçekleri
Hercai Menekşe Afrika Menekşesi Kırmızı Sardunya Pembe Sardunya Katmer Sardunya Karma Sardunya Begonyalar Mine Çiçekleri Açelyalar Papatyalar
Yıldız Çiçekleri Sümbül-Ortanca Nilüfer-Petunya Küpe-Cam Güzeli Karanfil-Gelincik Gündüz Sefası Zambak 1 - 2 - 3 Karma Çiçekler-1 Karma Çiçekler-2 Karma Çiçekler-3
- Manzara Fotoğrafları Kısmının Alt Sayfaları -
Boğaz Asya Boğaz Avrupa Eminönü Karaköy Beşiktaş Ortaköy Üsküdar Bursa Karadeniz
İstanbul Civarı Sultan Ahmet Beyazıt Fatih Harem Yalova Gaziantep Mekke Medine
- Diğer Linkler -
Site Haritası E-posta - Bize Ulaşın Ziyaretçi Mesajları
Hizmetlerimiz Hakkımızda | Sitemize Link Vermek | - | Sitemize Reklam Vermek |
- Dil Seçimi ve Sitede Arama -
Arabic - Bulgarian - Chinese - Croatian - Czech - Danish - Dutch - English - Filipino - Finnish - French - German - Greek - Hebrew - Hindi - Indonesian - Italian - Japanese - Korean - Latvian - Lithuanian - Norwegian - Polish - Portuguese - Romanian - Russian - Serbian - Slovak - Slovenian - Spanish - Swedish - Turkish - Ukranian - Vietnamese - Türkçe Karakterleri Kapat

Copyright © islamiSanat.net, Artislamic.com. 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu dahilinde, bu web sitesinin her hakkı saklıdır. Sitenin içeriğini oluşturan resim ve yazıların internet üzerinde herhangi bir şekilde malzeme olarak kullanılması ve başka bir web sitesine aktarılması yasaktır. Bununla birlikte web sitesi olan ziyaretçiler, beğendikleri eserlerden "en fazla beş tanesini", "eserler üzerinde hiçbir değişiklik yapmamak şartıyla" sitelerinde kullanabilirler. Bu sitenin içeriğini oluşturan resim ve yazıların "ticaret" ve "-ücretsiz bile olsa- genele dağıtım" gibi maksatlarla CD veya diğer depolama araçlarına kaydedilmesi ve herhangi bir materyal üzerine baskı ve kopyasının yapılması yasaktır. Bununla birlikte ziyaretçiler, beğendikleri resim ve yazıları yalnızca kendi "şahsî" ve "ticari olmayan" kullanımları için kayıt ortamlarında saklayabilir, çıktısını alabilirler. Burada izin verilenler dışındaki kullanımlar için islamiSanat.net Eserlerinin Kullanım ve Telif Şartları yazısını inceleyiniz.


Bu sayfayı son yenileme tarihi: 16.Zilkade.1432 - 13.Ekim.2011

REKLAM ALANI